ŠKODA PLZNĚ

Platforma pro informace, nápady a

diskuzi za lepší budoucnost Plzně


PLÁNOVÁNÍ, ARCHITEKTURA, ROZVOJ PLZNĚ

Každý člověk v Plzni potřebuje svůj prostor
  2012 Škoda Plzně
RSS

8. 6. 2011 - Marek Sivák

Dům na Václaváku se snaží zachránit demonstrací, Štvanici už boří


Klub Za starou Prahu a Praguewatch.cz svolali na dnešek demonstraci proti bourání domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Na demonstraci se sešly stovky lidí - článek iDnes.cz a video na metropol.cz.

Domu již zvoní hrana, proto je třeba volit razantnější způsoby protestu, jak tvrdí Matěj Stropnický ze sdružení Tady není developerovo (rozhovor zde). Praha mezitím stihla zahájit demolici památkově chráněného stadionu na Štvanici - nejstaršího zimního stadionu v Evropě (video zde). Pokud se chcete podepsat pod petici za záchranu domu na Václavském náměstí (další osud budovy závisí na postupu městské části Praha 1, zda vydá demoliční výměr), můžete tak učinit zde.


5. 6. 2011 - Marek Sivák

Zábavní park u jezer v Brandýse


Proboštská jezera v Brandýse n.L. chce obestavět nový investor rozsáhlým zábavním centrem a obytnými domy. Jde o jedno z posledních klidných míst v okolí Prahy, kde se dá rybařit a kde je přístup k přírodnímu koupání zdarma. Na záchranu jezer okamžitě vznikla občanská iniciativa Zachraňte jezera v Brandýse!


5. 6. 2011 - Marek Sivák

Bourání na Václavském náměstí


Kauza rozhodnutí ministra kultury o bourání domu na Václavském náměstí 47 a zadních traktů přilehlých domů včetně mezníku české architektury - hotelu Jalta - nabírá na obrátkách. Ministr nejprve vyslovil souhlas s rozhodnutím rozkladové komise, že v řízení došlo k několika pochybením, a pro odvrácení hrozby dalších žalob investorovi vyhoví a povolí mu objekt zbourat.

Toto rozhodnutí vyvolalo řadu nevole a ministr obdržel několik otevřených dopisů, mimo jiné od Václava Havla /zde/ a od autora článku /zde/.

Ministr kultury reagoval na dopisy soukromě prostřednictvím svého tajemníka a též otevřeným dopisem Václavu Havlovi /zde/.

Z mého pohledu, ač se ministr snaží o vysvětlení, se stále jedná z větší části o zříkání se odpovědnosti a mytí si rukou nad problémem. Pokud se stala chyba, tak místo abychom ji pojmenovali, poškozeného odškodnili, vrátili vše do správných kolejí a hlavně zařídili, aby se chyba příště neopakovala, dotáhneme chybu do konce. Tato rozhodnutí vytvářejí dva různé precedenty: buď chyby neprojdou a budou za ně pykat chybující orgány, nebo: když se stane chyba, má investor vyhráno. Odpověď na otevřený dopis pana ministra /zde/.


5. 6. 2011 - Marek Sivák

Konec domu Uran?


Další obětí na poli architektonického analfabetismu českých investorů se může stát slavný obchodní dům Uran v České Lípě od jednoho z nejoriginálnějších architektů na domácí scéně - Emila Přikryla. Investor si myslí, že místo slavné budovy městu lépe poslouží patrové garáže.

V Plzni zbourají Dům kultury, aby mohli vystavět obchodní centrum. V České Lípě zbourají obchodní centrum, aby mohli postavit garáže. Co postaví, až zbourají garáže? :)

Články z českých médií: Lidové noviny a iDnes.cz.
Nejnovější články:

Referendum a demokracie v Plzni

Video z vycházky na Den architektury

Den architektury 2012: "Plzeň – řeky, mosty, továrny"

Štruncovy sady - slibný začátek se zkaženou třešničkou

Pozvánka do Věže na diskusi o projek­tech Plzně 2015 pro veřejný prostor

Pozvánka na Den architektury 2012